Според официалната статистика в България всеки пети млад човек не работи, не учи и не изучава занаят. В отговор на това предизвикателство фондация „Каузи“ ще обучи над 2000 млади хора от западните квартали на София и от малки населени места как да търсят работа, за подготовка на автобиография, какви са правата им като служители и как могат да започнат собствен бизнес. Обученията са част от проект „Младежки информационно-консултантски център „Каузи“, който се финансира от Национална програма за младежта (2016-2020). Основните проблеми в работата с младите хора и ефективните начини за включването им в неформални дейности бяха обсъдени по време на първа информационна среща, която се проведе на 7 февриари с участието напредставители на публичната администрация, бизнеса, формалното образование и гражданския сектор.

На проведе на 22 юли т.г. се проведе семинар за обмен на добри практики „Креативни индустрии и местна власт – успешни партньорства“. Срещата е част от проект „Местните власти – активен партньор за развитие на CREATIVна София“, който се изпълнява с финансовата подкрепа на Столична община, Програма Европа 2016, в партньорство с ОКИ Столична библиотека.

На 3 и 5 февруари бяха проведени първите две срещи за споделяне на добри практики в сферата на младежкото предприемачество в Благоевград и Русе. Участниците бяха представители на местната власт, младежки и бизнес организации, местни институции.

Консултантска къща "Стратегии" взе участие в Национална среща "Младежки работник", която се проведе в перопда 24-28 юни в град Варна. На срещата присъстваха 100 участника, представители от НПО сектора и различни инситуции, за провеждането на структурен диалог относно разпознаването и утвърждаването на младежкия работник и младежката работа. За целта бяха обособени 6 работни групи, всяка от които работеше по определена тема, като: профил на младежкия работник, разпознаване на младежката работа, сертифициране, ролята на НПО, харектеристики и задължения на младежкия работник и много други. Работните групи разполагаха с няколко сесии, крайният резултат от които беше официално представяне на работата и основните заключения в следстие на нея, на всяка група.

Това заяви Марина Стефанова, директор „Бизнес развитие“ на фондация „Каузи“, чийто екип проведе анкетно проучване измежду 85 ученици и младежки организации по повод 24 април, Межународния ден на младежката солидарност. Свързаната с международния ден информационна кампания се провежда под наслов: "Да говорим в 1 лице мн.ч." и подчертава именно нуждата от солидарност и заедност при промяна на средата.

На 29 февруари от 10 часа, в хотел „Кристо“ в Благоевград ще се проведе първата дискусия на кръгла маса, целяща да подпомогне създаването на мрежа за насърчаване на младежкото предприемачество. Проучване на фондация „Каузи“ показа, че повече от 70% от младите хора в страната имат предприемачески нагласи и биха започнали собствен бизнес, но срещат редица пречки за това, като липсата на финансиране е само една от тях. Ние вярваме, че създаването на подкрепяща и мотивираща среда за развитие на младежкото предприемачество би бил един от начините за справяне със социалните и икономически проблеми на младите хора в България.

Обучението „Добри практики и стандарти за работа в сферата на младежкото предприемачество” е продължение на усилията на фондация "Каузи" за мотивиране и изграждане на капацитет у младите хора за реализиране на собствени бизнес и социални идеи.

Цитираните данни са от проведеното тази седмица от фондация „Каузи“ V-то издание на Младежката предприемаческа борса в София. В него участваха 16 младежи и младежи с увреждания от Ардино, Благоевград, Велико Търново, Китен, Пловдив и София. Те защитиха своите бизнес и социални идеи пред startup фондовете Eleven, Промяната, Ринкър център, the Venture; традиционните кредитори в лицето на Unicredit Булбанк и ОГФ, както и представители на националните и европейските финансиращи програми. Инициативата е в рамките на проект Младежки информационно-консултантски център "Каузи", финансиран от Национална програма за младежта 2011-2015, проект П1-078/2014.

  • Изводите са от обобщено изследване на фондация „Каузи“ на база анализи за състоянието на startup средата в общините Благоевгад, Дупница, Кюстендил, Русе и Хасково
  • Стартиращи предприемачи от 6 града се срещат с потенциални инвеститори на 10-ти ноември, за да потърсят финансиране за своите социални и бизнес идеи 

В рамките на двудневна учебна визита в Ниш, Сърбия експерти на „Стратегии“ и партньори от Благоевград, Хасково и Русе посетиха DELI – бизнес инкубатор за креативна индустрия, управляван от фондация „Проактив“. Посещението е част от проект „Създаване на междусекторни партньорства за насърчаване на младежкото предприемачество“, финансиран от Програма за подкрепа на НПО по Финансовия механизъм на ЕИП 2009-2014 г.

Page 1 of 2

©2023 Консултантска къща "Стратегии". Всички права запазени! Уеб агенция "Кая Про" ООД

Search